Çıralı

Dünyanın en iyi plajlarından biri olan Çıralı sahili geniş ve uzun kumsalı, fıstık çamları, okaliptus ağaçları gölgesinde ekonomik ve doğa ile başbaşa tatil imkanı veriyor…

Son yılların moda tatil yerinin lacivert berrak denizi bir yana, mitolojik hikayeleri ile Yanartaş, Olimpos antik kent kalıntıları, Ulupınar mesire yeri, çevre gezilerine meraklı olanlara sunduğu zengin seçenekleri cazibesini daha da artırıyor.

Anıtlaşmış biçimleri ile çınar ağaçları, Akdeniz’e özgü fıstık çamları, makiler, okaliptuslar teneffüs etmesi hoş kokulu bitki dokusunu oluşturuyor.

cirali_olimpos_4 Karaburun’dan başlayıp Olimpos’ta sona eren 3 km uzunluğundaki kumsal özgür biçimde denizden ve plajdan ücretsiz yararlanma imkanı sağlıyor.Öte yandan Olympos antik kentini ziyaret etmek isteyenlerin küçük bir ücret ödemesi gerekiyor.Dilerseniz antik kent içinden geçerek denize ulaşarak yüzebilir, dilersenizde kendinizi güneşe teslim edip kumsalın herhangi bir yerini tercih edebilirsiniz. Bir başka seçenek ise Çıralı Köyü sahiline günübirlik giriş ücreti ödeyip, araçları park ederek denizden yararlanmak.

cirali_olimpos_9 Birinci seçenekte bir avantaj derenin denize dökülmesi, zira denizde yüzüp Akdeniz’in binde 28 ya varan tuz oranı nedeniyle kavrulanlar, akabinde dağlardan gelen tertemiz kaynak sularla beslenen dereye girerek bir ölçüde duş yapar gibi tuzlu sudan arınıyorlar. Haliyle zakkumlarla bezeli sık bitki dokusu içinde antik kent duvarları ve kalıntıları seyrederek yüzmek isteyenlerle bu bölge, bilhassa hafta sonları daha fazla ilgi görüyor. Olimposta deniz dibinde de devam eden kumsal iklim ve alışkanlıklar nedeniyle Caretta caretta kaplumbağaların yumurta bırakmaya geldikleri sahillerden biri. Bu nedenle sahilde ateş yakmak yasak. Birkaç çardaklı kır lokantası haricinde bakirliğini sürdüren kumsalda kaplumbağa yumurta yuvaları metal kafeslerle belirlenip korunuyor.

cirali_olimpos_13 Anıtlaşmış biçimleri ile çınar ağaçları, Akdeniz’e özgü fıstık çamları, makiler, okaliptuslar teneffüs etmesi hoş kokulu bitki dokusunu oluşturuyor. Karaburun’dan başlayıp Olimpos’ta sona eren 3 km uzunluğundaki kumsal özgür biçimde denizden ve plajdan ücretsiz yararlanma imkanısağlıyor.(Olimpos antik kent girişi ücretli) İsteyenler antik kent içinden geçerek denize ulaşan deltada denize giriyor, isteyenler kendilerini güneşe teslim edip kumsalın her hangi bir yerini tercih ediyorlar. Bir başka seçenek ise Çıralı Köyü sahiline günübirlik giriş ücreti ödeyip, araçları park ederek denizden yararlanmak.

cirali_olimpos_15 Köye ulaşan derenin denize dökülmesi sayesinde,denizde yüzüp Akdeniz’in binde 28’e varan tuz oranı nedeniyle sıcaklayanlar,akabinde dağlardan gelen tertemiz kaynak sularla beslenen dereye girerek bir ölçüde duş yapar gibi tuzlu sudan arınıyorlar. Haliyle zakkumlarla bezeli sık bitki dokusu içinde antik kent duvarları ve kalıntıları seyrederek yüzmek isteyenlerle bu bölge, bilhassa hafta sonları daha fazla ilgi görüyor.Çıralı’da deniz dibindeki kumsal akışkanlıklar nedeniyle Çıralı sahili Caretta carettaların (deniz kaplumbağaları) yumurta bırakmaya geldikleri sahillerden biri. Bu nedenle sahilde ateş yakmak yasak. Birkaç çardaklı kır lokantası haricinde bakirliğini sürdüren kumsalda,kaplumbağaların yumurta bıraktığı yuvalar,WWF’in gönüllüleriyle ve köy halkı tarafından metal kafeslerle belirlenip,korunmaktadır.

cirali_olimpos_16 Işıklı büyük tesis ve çevreyi aydınlatmak için güçlü ışıklar olmayınca gece her yerden daha fazla yıldız görebiliyorsunuz, sessizlik alabildiğine fazla. Bunun yanında Ağustos böcekleri ve kuş korosunun melodileri gün içerisinde sıkça duyulup,kentte olmadığınız konusunda ikna edici oluyor. Gün doğumu ise başlı başına bir şölen, seremoni, hatta doğum. Bu sahillerde coğrafi konum gereği güneş denizden doğuyor, dağların arkasında akşam üzeri kaybolurken batışını gören olmuyor. Stresten uzak ortamda tatil yapanlar, hemen hemen her yerde rastladıkları limon, portakal bahçeleri veya ağaçlı bölgelerde,gövdelere kurulu hamaklarda yorgunluk atıyorlar. Yılın yorgunluğunu hamak keyfi ile atanlar nedeniyle yaz aylarında en çok satılan piknik malzemesi sıralamasında hamaklar ilk sırayı alıyor. Hamak keyfine bir başka alternatif ise su kenarı veya ağaç gölgeli alanlarda yapılan ağaç sedirler, köşkler, taraçalar, halılar, kilimler ile kaplanıp yastıklarla oda rahatlığı sunuluyor. Buralara yerleşenler kısa süre sonra yıl boyunca TV de seyredip, basında okudukları sinir bozucu olayları unutup, temiz havaya teslim olarak gündüz gözü uyuma moduna geçiyorlar.

Yani kısacası bunları hissetmek için ,burada olmanız gerekiyor.

Leave a Reply

*

captcha *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.